Dalibor Kapras

Po studiu na Lidové škole umění v Hořicích v Podkrkonoší, kde studoval obor trubka, akordeon, zahájil soukromé studium trubky u profesora pražské konzervatoře Josefa Svejkovského.

Po ukončení základní školy aktivně působil v mnoha souborech různého žánru od dechové hudby, přes vážnou až po taneční hudbu v celém Podkrkonoší. V letech 1973 – 1977 se stal členem tanečního orchestru Studio 60 Jičín, dechové hudby Agrostrojanka a členem velkého dechového orchestru Závody vítězného února Hradec Králové. V této době se také účastnil natáčení různých hudebních žánrů ve studiovém orchestru Českého rozhlasu Hradec Králové, ale i mnoha zahraničních zájezdů do tehdejšího NDR, Polska, Rakouska a Francie.

V roce 1977 – 1979 absolvoval základní vojenskou službu v Posádkové hudbě Karlovy Vary, kde opět hostoval v mnoha tamních orchestrech včetně Karlovarského symfonického orchestru.

Po ukončení základní vojenské služby nastoupil jako učitel hudby v Lidové škole umění v Hořicích v Podkrkonoší a zároveň začal studovat Státní konzervatoř v Teplicích, obor hra na trubku. Po dvou letech odchází do Prahy, kde se stal členem Hudebního divadla v Karlíně jako hráč Orchestru Karla Vlacha. V roce 1985 ukončil Státní konzervatoř v Teplicích a zároveň v záři nastupuje na Konzervatoř Jaroslava Ježka obor dirigování a aranžování a zůstává i nadále kmenovým členem Orchestru Karla Vlacha. Po smrti dirigenta Karla Vlacha přebírá orchestr jeho dlouholetý aranžér Jaroslav Dřevikovský.

Začátkem roku 1991 ukončil Orchestr Karla Vlacha trvalé angažmá v Hudebním divadle v Karlíně a stává se pouze externím orchestrem. V té době si Dalibor Kapras zakládá vlastní agenturu KAPRON pro muzik servis, s.r.o. a od té doby kromě řadového hráče, dělá také manažera orchestru. Postupem času si zakládá ještě svůj vlastní menší orchestr Septet Plus Orchestra, se kterým začíná úzce spolupracovat se zpěváky populární hudby jako například Marií Rottrovou, Petrou Janů, Martou Kubišovou, Josefem Lauferem, Jitkou Zelenkovou, Romanem Vojtkem, Monikou Absolonovou, Kateřinou Brožovou a celou řadou dalších. V roce 2000 produkuje po dohodě s Marií Rottrovou velice úspěšný vánoční koncert s názvem „Vánoční čas s Marií Rottrovou“ se kterým po dobu deseti let koncertovali nejen po celé České republice, ale i na Slovensku.

V roce 1995 se potkává s dirigentem Františkem Preislerem, se kterým začal úzce spolupracovat a zakládají spolu orchestr pod hlavičkou agentury NKL, majitele pana Jana Nekoly, která sídlí na pražském Žofíně s názvem Velký orchestr paláce Žofín. S tímto orchestrem absolvoval a organizoval nespočet velice úspěšných koncertů s názvem „Koncerty hvězd“ , kde vystupovaly hvězdy vážné i popové hudby jako například Karel Gott, Eva Urbanová, Peter Dvorský, Helena Vondráčková, Lucie Bílá, Marina Vyskvorkina, Štefan Margita ale i legendární soubor Alexandrovci. S tímto orchestrem absolvovali i koncerty v Moskvě, Varšavě, Kyjevě, Bruselu a v řadě dalších měst. Po náhlém úmrtí dirigenta Františka Preislera přebírá částečně i po umělecké stránce vedení Velkého orchestru paláce Žofín, kde si samozřejmě na oblast vážené hudby najímá špičkové dirigenty jako je Rostislav Štúr, František Drs, Mirko Krebs, Robert Jindra, Kryštof Marek a další.

V tomto Velkém orchestru paláce Žofín působí velká část hráčů z Orchestru Karla Vlacha.

Od roku 2002 se po dohodě se současným dirigentem a uměleckým šéfem Jaroslavem Dřevikovským začíná střídat u dirigentského pultu. V roce 2004 přijímá nabídku na dirigování muzikálu Noc na Karlštejně v Hudebním divadle v Karlíně. Od té doby pozvolna přebíral jak zkušenosti tak i vedení celého orchestru a v současné době je jeho jediným dirigentem, ale s Jaroslavem Dřevikovským nadále úzce spolupracuje.

Dále úzce spolupracuje s bývalým dirigentem orchestru Československé televize Mirko Krebsem.

V roce 2010 dostává nabídku od dirigenta Kryštofa Marka na spolupráci muzikálu Hello Dolly divadelní společnosti Studio DVA, původně ve Švandově divadle na Smíchově, později
v divadle Hybernia a v současné době v novém divadle Studio DVA na Václavském náměstí. Zároveň pokračuje ve spolupráci s Kryštofem Markem na jeho muzikálu Vánoční koleda.

V současné době je jeho hlavní doménou a pracovní náplní vedení a produkce Orchestru Karla Vlacha včetně dramaturgie, orchestru Septet Plus Orchestra, Velkého orchestru paláce Žofín a zajišťování různých koncertů, kulturních, společenských i firemních akcí po celé republice, ale i v zahraničí.

Samozřejmě zajišťuje na klíč kulturní akce dle požadavků klienta, včetně studiové práce a nahrání různých televizních pořadů a CD.